Powierz wybór klimatyzatora profesjonaliście
Aby nie pogubić się w szerokiej gamie urządzeń, wybór klimatyzatora należy powierzyć profesjonalistom. Specjalista obliczy wymagany poziom mocy dla konkretnego przypadku, a także doradzi model i markę sprzętu. Specjaliści naszej firmy udzielają bezpłatnych konsultacji w zakresie doboru sprzętu.
Przyjrzyjmy się bliżej, jakie cechy należy wziąć pod uwagę przy wyborze techniki.
Wydajność klimatyzatora
Wydajność klimatyzatora wystarczająca dla danego pomieszczenia jest obliczana z uwzględnieniem wielu czynników. Najpierw musisz ocenić wszystkie zyski ciepła: od urządzeń gospodarstwa domowego, ludzi, światła słonecznego itp. W takim przypadku wskaźnik mocy powinien być nieco wyższy niż wartość uzyskana w obliczeniach. Porozmawiajmy bardziej szczegółowo o obciążeniach termicznych. Rozróżnij obciążenia powstające na zewnątrz pomieszczenia (zewnętrzne) i obciążenia powstające wewnątrz pomieszczenia (wewnętrzne).
Obciążenie termiczne (na zewnątrz)
Obejmuje przepływ ciepła do pomieszczenia z ulicy przez sufit, ściany, podłogę, drzwi, okna. Na przykład w okresie ciepłym różnica temperatur między zewnętrzną i wewnętrzną częścią budynku jest dodatnia. Ciepło dostaje się również do mieszkania przez przeszklone powierzchnie (promieniowanie słoneczne) i zewnętrzne kratki wentylacyjne.
Obciążenie cieplne (wewnętrzne)
Odnosi się do ciepła emitowanego przez ludzi, urządzenia elektryczne, lodówkę, telewizor, kuchenkę elektryczną, oprawy oświetleniowe itp. Uwzględnienie wszystkich czynników i dokładne obliczenie mocy klimatyzatora to złożony proces, który wymaga specjalnych umiejętności. Przeprowadza się go podczas przygotowania samego projektu. W takim przypadku pomoc specjalisty będzie po prostu niezbędna.
Zatem na zyski ciepła w pomieszczeniu składają się następujące składniki: różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia plus promieniowanie słoneczne (Q1). Do obliczeń stosuje się następujący wzór: Q1 = V * qsp., gdzie V & ndash; kubatura pomieszczenia w m3; qsp. - jednostkowe obciążenie cieplne, przyjęte: 30-35 W/m3 - jeśli w pomieszczeniu nie ma słońca, 35 W/m3 - wartość średnia, 35-40 W/m3 - jeśli jest duże przeszklenie od strony słonecznej; ze sprzętu AGD (Q2). Dla jednej lodówki / komputera pobiera się średnio 300 W; Telewizor i drukarka - 100-200 W od osób znajdujących się w pokoju (Q3). W przypadku pomieszczeń biurowych pobiera się 100 W na osobę, jeśli mówimy o restauracjach lub obiektach, w których dana osoba wykonuje pracę fizyczną, to liczba ta wynosi 100-300 W. Do obliczeń dodaje się 20% - nieuwzględnione zyski ciepła: Qtotal = (Q1 + Q2 + Q3) * 1,2 W.
Jak widać, proces obliczeń jest dość pracochłonny. Najprostszym sposobem na wyeliminowanie błędu jest powierzenie sprawy naszemu specjaliście. Biorąc pod uwagę, że usługa jest świadczona przez naszą firmę całkowicie bezpłatnie.
Rodzaje klimatyzatorów i sposób ich instalacji
Rodzaje klimatyzatorów mają między sobą charakterystyczne cechy, a wszystko to, biorąc pod uwagę specyfikę pomieszczenia, należy wybrać konkretny model sprzętu. Na przykład mobilny klimatyzator to technika „koczowniczego” ludzi, a także doskonała opcja do instalacji w kraju. Wynika to z prostoty montażu: do otworu wentylacyjnego lub okiennego wyprowadzany jest rękaw falisty, przez który wylatuje gorące powietrze. Musisz jednak pogodzić się z niektórymi wadami technologii. Przede wszystkim mówimy o dość imponujących gabarytach i wysokim poziomie hałasu. Niemniej jednak nowoczesny rynek klimatyczny oferuje modele o dość niskim poziomie hałasu. Możesz dowiedzieć się więcej o gamie modeli klimatyzatorów mobilnych od specjalistów naszej firmy.
Najpopularniejszym typem klimatyzatora jest system dzielony . Sprzęt składa się z dwóch bloków: wewnętrznego i zewnętrznego. W tym przypadku pierwszy ma swoją własną gradację. Potrzebny jest system typu split naścienny (jednostka wewnętrzna naścienna). Technika wyróżnia się niskim poziomem hałasu, szeroką funkcjonalnością, a także nie wymaga sufitu podwieszanego. Zakres zastosowania to mieszkania, małe biura, sklepy itp.
Systemy dzielone podłoga-sufit mają dwie opcje montażu: pod sufitem (najczęściej używane do montażu w sklepach i pomieszczeniach, w których ściany nie nadają się do umieszczenia jednostki wewnętrznej typu ściennego) oraz na ścianie, w bezpośrednim sąsiedztwie podłogi (montowany w pomieszczeniach o dużej liczbie osób).
Jeśli mówimy o dużej powierzchni z sufitem podwieszanym, warto przyjrzeć się bliżej systemom dzielonym typu kasetonowego lub kanałowego. Jednostki wewnętrzne są całkowicie ukryte pod sufitem podwieszanym, dzięki czemu nie zakłócają wnętrza pomieszczenia. Jednocześnie powietrze jest równomiernie rozprowadzane po całym pomieszczeniu, typ kanału również dostarcza świeże powietrze i może obsługiwać kilka pomieszczeń jednocześnie.
Nasi specjaliści opowiedzą o zakresie mocy każdego typu i pomogą wybrać potrzebny model.
Instalacja klimatyzatorów
Konfiguracja techniki wymaga starannego umieszczenia. Weź pod uwagę minimalną odległość od klimatyzatora do ścian i sufitów. W przypadku systemów dzielonych naściennych wystarczy 10-15 cm, odległość między blokami wewnętrznymi systemów dzielonych kasetonowych i kanałowych na wysokości nie powinna być mniejsza niż odległość między sufitem podwieszanym a sufitem głównym.
Zastanów się nad miejscem instalacji sprzętu tak, aby strumień powietrza nie był skierowany na osobę, ponieważ może to prowadzić do przeziębień.
Ważne jest również, aby zminimalizować długość trasy między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną oraz zmniejszyć ilość zakrętów na trasie. Aby poprawnie rozwiązać ten problem, wymagane są specjalne umiejętności. Jednostka zewnętrzna montowana jest na elewacji budynku (na ścianie, dachu, balkonie, w pomieszczeniu gospodarczym z dobrą wentylacją). Tutaj należy również wziąć pod uwagę miejsce instalacji (musi być dostępne, co zapewni łatwość dalszej konserwacji urządzenia). W niektórych przypadkach urządzenie wymaga zainstalowania kratki ochronnej.
Producenci klimatyzatorów i sprzętu funkcjonalnego
Czy zdecydowałeś o wydajności i rodzaju klimatyzatora? Śmiało i wybierz markę sprzętu. Rozwiązanie tego problemu opiera się na trzech filarach: cena + jakość + parametry techniczne. Nowoczesne firmy HVAC oferują klimatyzatory w różnych segmentach cenowych: premium, średnim i ekonomicznym.
Pierwsza grupa jest prowadzona przez firmę Daikin, która oferuje klimatyzatory Hi-End.
Następnie (klasa średnia) Mitsubishi Electric, Panasonic, Fujitsu General. Urządzenia tych marek często nie są gorsze od klimatyzatorów Daikin, ale jednocześnie są znacznie tańsze.
McQuay i Midea są w klasie ekonomicznej. Jednocześnie technika ta jest bardzo niezawodna i ma wystarczającą funkcjonalność (oczywiście zawiera mniej dodatkowych funkcji w porównaniu z innymi segmentami).
Klimatyzator służy przede wszystkim do chłodzenia (nowoczesne modele mają również funkcję ogrzewania). Błędem jest sądzić, że technologia wnosi świeże powietrze z ulicy. Tylko niektóre modele są w stanie to zrobić, na przykład klimatyzatory ścienne Daikin i systemy kanałowe split.
Dodatkowe funkcje obejmują oczyszczanie powietrza, dodatkowy komfort, łatwość użytkowania, wydajność i niezawodność.
Oczyszczanie powietrza
Niektóre modele są wyposażone w dokładne filtry, które mogą usuwać z powietrza cząsteczki o wielkości nawet 0,01 mikrona. Dziś można znaleźć klimatyzatory z filtrami plazmowymi, filtrami redukującymi światło i antybakteryjnymi.
Funkcja eliminacji nieprzyjemnych zapachów przyda się, jeśli klimatyzator nie był używany przez długi czas, a na wymienniku ciepła nagromadził się kurz. Zwróć uwagę na panel dekoracyjny, który można zdjąć. W tym przypadku uproszczony jest proces czyszczenia nagromadzonego na nim kurzu.
Dodatkowe funkcje klimatyzatora
Poziom hałasu jest bardzo ważny. Współcześni producenci z każdym nowym modelem, za pomocą wymienników ciepła o nowej formie, a także wentylatorów o niskim poziomie hałasu, obniżają ten wskaźnik. Kierunek przepływu powietrza jest ważny dla komfortu. Prawie wszystkie nowoczesne modele wyposażone są w funkcję jego regulacji, co zapobiega występowaniu przeziębień. Na przykład cykliczną zmianę przepływu powietrza zapewniają automatyczne żaluzje.
Za dokładniejsze utrzymywanie ustawionej temperatury odpowiada falownik. Możliwość sterowania mocą pozwala ustawić żądany stopień w zależności od aktualnej sytuacji: konieczne jest jak najszybsze schłodzenie/ogrzanie pomieszczenia lub przejście w tryb ekonomiczny. Niektóre nowoczesne modele są wyposażone w funkcję osuszania: bez hipotermii sprzęt usuwa nadmiar wilgoci z powietrza.
Obsługa sprzętu
Pilot upraszcza obsługę klimatyzatora. Obecność timera pozwala ustawić czas automatycznego włączania i wyłączania klimatyzatora (działanie niektórych modeli można zaprogramować na tydzień). Obecność automatycznego trybu pracy daje sprzętowi możliwość samodzielnego wyboru odpowiedniego trybu pracy (na podstawie informacji analizowanych przez sprzęt). Jeżeli w obiekcie jest duża ilość klimatyzatorów, to istnieje możliwość podłączenia ich do jednego systemu i sterowania z jednego miejsca.
Funkcje poprawiające niezawodność klimatyzatora
Gdy klimatyzator jest nagle wyłączony, aktywowana jest funkcja automatycznego restartu, która przywraca oryginalne parametry pracy urządzenia. Charakter usterki ujawnia funkcja autodiagnostyki. Zapobiega to awariom, a tym samym pozwala uniknąć kosztownych napraw.
Wybór klimatyzatora wiąże się ze złożonymi obliczeniami. Aby wyeliminować błąd i wybrać technikę, która w pełni spełni postawione cele, lepiej skontaktować się ze specjalistami naszej firmy. Nasi menedżerowie doradzą Ci w zakresie modeli i odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.