Instalacja gazowego podgrzewacza wody - krok po kroku
Wcześniej podgrzewacz wody gazowej wyglądał inaczej. Był czas, kiedy nie wystarczyło tylko otworzyć kran z gorącą wodą, trzeba było też zapalić gaz w kolumnie. Możesz być pewien, że wzięcie prysznica przebiegło błyskawicznie, bo przyspieszył strach (z powodu możliwej eksplozji). Oczywiście mieszkanie nie wzniosło się w powietrze. Najgorsze, co może się przydarzyć, to pęknięcie rur, przez które krążyła woda (zagotowała się i mogłaby pęknąć). Przerażający był również wygląd gazowego podgrzewacza wody: urządzenie było naprawdę gigantyczne.
Dziś na szczęście nie ma ani pierwszego, ani drugiego problemu. Absolutne bezpieczeństwo podczas korzystania z technologii i jej stylowego wzornictwa, które dobiera się na podstawie wnętrza Twojego mieszkania. Nie musisz sam zapalać gazu, ponieważ w kolumnie wbudowany jest elektryczny zapalnik. Nowoczesne modele wyposażone są również w elementy piezoelektryczne. Nowoczesny przepływowy podgrzewacz wody gazowej jest wyposażony w inteligentną automatykę, która odpowiada za bezpieczeństwo (jeśli kolumna przypadkowo zgaśnie, zawór z termoparą odcina dopływ gazu).
Wybierając gazowy podgrzewacz wody, warto wziąć pod uwagę jego moc (objętość podgrzewania wody przez określony czas).
Gazowy podgrzewacz wody. Instalacja
W żadnym wypadku nie próbuj samodzielnie instalować kolumny gazowej. Instalacja musi być wykonana przez firmę, która posiada specjalną licencję. A jeśli mówimy o instalacji gazowego podgrzewacza wody z otwartą komorą spalania, to bez specjalnej wiedzy nie będzie możliwe spełnienie wszystkich zalecanych norm.
Najpierw musisz wybrać miejsce do zainstalowania podgrzewacza wody. Uwaga! Do obsługi urządzenia wymagany jest kaptur. Dlatego przy wyborze miejsca warto wziąć pod uwagę ten fakt. Komin to jedna z opcji rozwiązania tego problemu (można bezpośrednio zainstalować w nim okap). W przypadku jego braku będziesz musiał zrobić dziurę w suficie i dachu oraz trzymać specjalną rurkę, która będzie działała jak kaptur. Nie bój się zrujnować wnętrza wystającą rurką, gdyż jest ona przykryta ozdobną rozetą.
Gazowy podgrzewacz wody jest przymocowany do powierzchni za pomocą kołków. Należy określić miejsca dla tych ostatnich. Podgrzewacz wody jest podłączony do systemu wentylacyjnego (czy to komina, czy specjalnej rury) za pomocą karbowania (jeden koniec wkładamy do wylotu kolumny, a drugi do wylotu komina). Teraz możesz dostarczyć gaz do urządzenia, ale wcześniej musisz włożyć trójnik do rury gazowej (jeśli są połączenia gwintowane, wystarczy przykręcić trójnik). Po zainstalowaniu trójnika zawór gazowy jest przykręcany do tego ostatniego.
Konieczne jest zarysowanie ścieżki rury (przeprowadza się ją od zaworu gazowego do kolumny). Wszystko to wymaga specjalnych obliczeń i pomiarów. Rura jest mocowana do ściany za pomocą klipsów, które są instalowane w odległości jednego metra od siebie. Rury są połączone z kolumną za pomocą złączki z nakrętką łączącą. Zakończył się etap podłączenia urządzeń do sieci gazowej.
Następnym krokiem jest podłączenie do źródła wody. Na początek warto określić miejsce w sieci wodociągowej, do którego będzie podłączony trójnik. Konieczne jest przecięcie rury za pomocą obcinaka do rur i przylutowanie trójnika. Jeśli masz do czynienia z metalową rurą, należy zainstalować siodło (złączkę zaciskową).
Instalowanie kranu
Pierwszym krokiem jest przemyślenie ścieżki wodociągu (obliczenie jej materiału i liczby łączników). Rura, podobnie jak w poprzednim przypadku, mocowana jest za pomocą klipsów. Do kolumny dostarczana jest woda, a obok niej instalowany jest filtr solny, a następnie filtr magnetyczny. Rada! Istnieje możliwość przedłużenia żywotności kolumny, instalując dźwig Mayevsky. Kolumnę można podłączyć do instalacji wodno-kanalizacyjnej za pomocą złączki z nakrętką łączącą. Instalacja została zakończona.
Testujemy gazowy podgrzewacz wody
Po wykonaniu powyższych kroków sprzęt jest gotowy do uruchomienia. Aby gaz dostał się do kolumny, musisz otworzyć zawór gazowy. Sprawdź połączenia rur gazowych (napełnij roztworem wody i mydła). Obecność bąbelków sygnalizuje wyciek, który należy natychmiast naprawić. Konieczne jest odkręcenie kranu, a gdy pojawi się woda, natychmiast go zamknąć. Uwaga! Woda nie może przeciekać przez spoiny!
Jeśli nie zostaną zauważone żadne odchylenia, do kolumny gazowej wkładane są baterie, które uruchamiają działanie elektronicznego zapłonu i wyświetlacza LCD. Dopiero wtedy można otworzyć kran ciepłej wody. Podgrzanie wody zajmie trochę czasu (plus kilka minut, zanim rury zostaną oczyszczone z smar).
Zrobione! Gazowy podgrzewacz wody jest gotowy do użycia i na zawsze zapomnisz, jak żyć bez ciepłej wody.