Systemy grzewcze do domów prywatnych
Spędzanie czasu na wsi może być równie przytulne jak w mieszkaniu. Aby to zrobić, konieczne jest zrozumienie rodzajów systemów grzewczych, a także, w zasadzie, instalacji rurociągów i urządzeń sanitarnych, a także wyobrażenie sobie, w jaki sposób przeprowadzane są obliczenia elementów wyposażenia i ogólnego systemu grzewczego
Dla każdego domu bardziej celowe jest zainstalowanie jednego lub drugiego systemu grzewczego. Uwaga! Na instalację systemu grzewczego nigdy nie jest za późno: niezależnie od tego, czy dom jest w budowie, czy w remoncie.
Systemy różnią się między sobą elementami konstrukcyjnymi i nośnikami energii.
Na naszej stronie prezentowane są wszystkie rodzaje systemów:
- powietrze;
- elektryczny;
- woda.
Do ogrzewania domu można używać pieców, kominków, rur. Dla małego domu, który jest odwiedzany tylko sezonowo, byłaby to świetna opcja. W przypadku domków o dużej powierzchni ten typ nie będzie skuteczny, ponieważ w tym przypadku nie uzyskamy równomiernego ogrzewania całego pomieszczenia.
Kolejnym podstawowym punktem przy wyborze systemu grzewczego jest rodzaj paliwa.
Rodzaje paliw:
- sieć naturalna / gaz płynny;
- Elektryczność;
- brykiety z drewna lub torfu;
- paliwo płynne (olej napędowy, olej napędowy, lekki olej opałowy);
- drewno kominkowe;
- węgiel.
Musisz sam określić rodzaj paliwa, które będzie dla Ciebie bardziej ekonomiczne i wygodniejsze.
System ogrzewania powietrznego
Ten rodzaj systemu można porównać do przemysłowej wentylacji nawiewnej: powietrze napędzane jest wentylatorem przez wymiennik ciepła lub nagrzewnicę powietrza i nagrzewa się. Strumień powietrza wywiewanego wchodzi do pomieszczenia przez specjalne dedykowane kanały.
Główne zalety tego systemu to:
- możliwość zainstalowania nawilżacza;
- Sprawność sięga 90%;
- ten system szybko ogrzewa powietrze w pomieszczeniu;
- może współpracować z klimatyzatorem kanałowym oraz wentylacją nawiewno-wywiewną;
- brak chłodziwa eliminuje konieczność jego wymiany.
Wśród wad można wyróżnić stosunkowo wysoki koszt systemu, do zainstalowania generatora ciepła potrzebna jest duża powierzchnia, stosunkowo niski transfer ciepła.
Specjaliści naszej firmy zalecają instalację systemu ogrzewania powietrznego w wiejskim domu, pod warunkiem, że pobyt jest okresowy. Dziś system ten zajmuje 25-30% całego rynku.
Ogrzewanie elektryczne
Ogrzewanie elektryczne domu może być zarówno głównym, jak i dodatkowym źródłem. Główne zalety to bardzo prosta instalacja przy prostej konstrukcji, przyjazność dla środowiska systemu. Dodatkowo mobilność ogrzewania elektrycznego jest urzekająca (można przenosić je z pokoju do pokoju). Jednak są też wady. Na przykład wysoki koszt energii elektrycznej, a gdy ta ostatnia jest wyłączona, znika również ogrzewanie. Jak wiadomo, gdy działają urządzenia elektryczne, spalany jest tlen. Dlatego nie zapomnij przewietrzyć pomieszczenia.
Wybierając urządzenia elektryczne (do ogrzewania), warto wziąć pod uwagę materiał, z którego zbudowany jest dom, a także jakość izolacji. W przyszłości na popularności zyska ogrzewanie elektryczne w domu. Wynika to z poprawy jakości prac budowlanych. Przy dobrze ocieplonym domu wykorzystanie energii elektrycznej jako ogrzewania jest bardzo opłacalne i nie obciąża nadmiernie budżetu.
Podgrzewanie wody
Najpopularniejszym rodzajem ogrzewania jest ciepła woda. W rurach krąży płyn (może to być woda lub inny płyn niezamarzający), który jest podgrzewany np. kotłem (ten ostatni jest dostępny na rynku w różnych typach).
Ogrzewanie wodne działa na zasadzie zamkniętego kręgu: ciepła woda krąży przez grzejniki oddając ciepło do pomieszczenia, następnie ponownie wchodzi do kotła, nagrzewa się i jest kierowana rurami do grzejników. Proces się powtarza. Być może jest to bardziej prawdopodobne, że będzie to plus, ponieważ objętość wody stale pozostaje niezmieniona. Pozytywnym jest również to, że woda (lub inna ciecz) nie jest zaliczana do kategorii produktów rzadkich i drogich. Ciepło dostarczane jest równomiernie do całego pomieszczenia, a sam system można zainstalować niezależnie.
Ogrzewanie wody wymaga okresowej konserwacji (np. utrzymanie grzejników w czystości). Minus: pod względem szybkości ogrzewania systemy wodne są gorsze od systemów powietrznych. Należy również być przygotowanym na wycieki wody (jeśli baterie są mocno zużyte lub były złej jakości). A w zimnych porach baterie muszą działać stale, ponieważ po odłączeniu woda zamarznie (w tym przypadku gwarantowane jest przebicie rury). I ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, jest skład wody, która krąży w rurach (na przykład ilość soli powinna być minimalna).
Kotły grzewcze
Kotły grzewcze pracują na różnych rodzajach paliwa: gazowym, płynnym i stałym. Rynek klimatyczny oferuje kocioł kombinowany, który zamienia energię elektryczną, drewno, gaz, paliwo płynne na ciepło.
Котел электрический отопительный, котел отопительный газовый, угольные, дровяные котлы и многие другие - выбор зависит от типа и особенностей помещения, где оборудование будет установлено. Например, если свободный доступ к газу, тогда логично остановить свой выбор на газовом котле.
Kocioł elektryczny, kocioł gazowy, węglowy, opalany drewnem i wiele innych - wybór uzależniony jest od rodzaju i charakterystyki pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowany sprzęt. Na przykład, jeśli istnieje swobodny dostęp do gazu, logiczne jest wybranie kotła gazowego.
Wybór kotłów grzewczych do domu
Na naszej stronie znajdują się kotły jednoprzewodowe i dwuprzewodowe. W pierwszym przypadku mówimy tylko o ogrzewaniu, zaopatrzenie w ciepłą wodę zapewnia kocioł. Drugi typ łączy te dwie funkcje. Wybierając kotły grzewcze do domu, specjaliści naszej firmy radzą zwrócić uwagę na wskaźniki techniczne, sanitarne i ekonomiczne sprzętu. A także pod wieloma względami wybór zależy od reżimu termicznego samego pomieszczenia, cech architektonicznych domu.
Obliczenie mocy kotła gazowego należy powierzyć profesjonalistom, ponieważ proces wymaga specjalnej wiedzy i umiejętności (oprócz charakterystyki technicznej urządzenia, strat ciepła budynku, ewentualnych niekorzystnych warunków itp.) uwzględnić.
Uwaga! Jeśli instalacja sprzętu na gazie nie jest możliwa, warto wybrać sprzęt, biorąc pod uwagę częstotliwość zamieszkania i powierzchnię mieszkania. Na przykład o powierzchni 200 m2 (mieszkającej przez cały rok) preferowane są kotły na paliwo płynne. Obiekty do 100 m2 (mieszkanie przerywane) mogą być wyposażone w kocioł elektryczny lub na paliwo stałe. W każdym razie profesjonalna konsultacja nie będzie zbyteczna.
Bardziej szczegółowe informacje na temat systemu ogrzewania domów prywatnych można uzyskać od specjalistów naszej firmy.