Plusy i minusy promiennika podczerwieni
Ogrzewanie dużych pomieszczeń wymaga wydajnej technologii. W takich sytuacjach eksperci zalecają zakup promiennika podczerwieni lub, jak to się nazywa, emitera o długich falach. Zasada działania technologii znacznie różni się od tradycyjnego ogrzewania: nagrzewa się nie samo powietrze, ale przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Jest to możliwe dzięki grzałce - specjalnej lampie, która świeci w widmie niewidocznym dla obecnych w pomieszczeniu. Pomimo tego, że w tym samym czasie średnia temperatura może być niższa od optymalnej o prawie dwa do trzech stopni, samopoczucie człowieka nie zmienia się (pozostaje komfortowe). Zatem zasada działania techniki opiera się na bezpośrednim pochłanianiu energii.
Promiennik podczerwieni zapewnia ogrzewanie punktowe i strefowe pomieszczenia. Sprzęt pozwala zaoszczędzić nawet do 70% energii elektrycznej (pod warunkiem prawidłowego montażu grzejnika, dlatego nie należy zaniedbywać pomocy specjalistów podczas instalacji).
Zasada działania promiennika IR
Jak wspomniano powyżej, promieniowanie cieplne emitowane jest z promiennika podczerwieni, które jest pochłaniane przez obiekty. Czasami określenie „promieniowanie” niektórych przeraża, ale nie należy przywiązywać do niego żadnej wagi. W końcu wszyscy wiedzą, że promienie podczerwone są stale w naszym życiu. Pochłaniając promienie podczerwone, ciało nagrzewa się, a następnie oddaje ciepło do otoczenia.
Zgodnie z zasadą działania promienniki podczerwieni są porównywane ze Słońcem, dzięki czemu można narysować paralelę między technologią a naturalnym źródłem ciepła. Na przykład tradycyjne grzejniki działają na zasadzie ogrzewania powietrza i konwekcji (grzejniki nazywane są również technologią konwekcyjną). Proces powoduje, że zimne powietrze opada (jest „ciężkie”), wchodzi w kontakt z kaloryferem, nagrzewa się i unosi. Temperatura przy podłodze staje się kilkakrotnie niższa niż przy suficie. Zakres różnicy może wynosić do dwóch stopni na metr. Oczywiście, jeśli mówimy o pomieszczeniach z niskimi sufitami, to różnica od dwóch do czterech stopni nie będzie znacząca. Jeśli jednak weźmiemy za przykład obiekt przemysłowy, w którym sufit sięga 12 metrów, różnica może wynosić nawet osiem stopni. W tym kontekście miejscowe ogrzewanie nie wchodzi w rachubę, ponieważ nie da się docisnąć ciepłego powietrza do podłogi. Dlatego, jeśli potrzebne jest lokalne ogrzewanie, preferowany jest promiennik podczerwieni. Urządzenie może ogrzewać część powierzchni, na której jest zainstalowane. Wielkość powierzchni uzależniona jest nie tylko od mocy urządzenia, ale również od wysokości zawieszenia – im niżej zainstalowany sprzęt, tym mniejsza powierzchnia grzewcza. Jednak promienniki podczerwieni są wybierane nie tylko do celów ogrzewania stacjonarnego lub lokalnego. Często instaluje się sprzęt zapobiegający zamarzaniu pomieszczenia (jednostka utrzymuje dodatnią temperaturę). Promieniowanie cieplne z grzejnika zapobiega pojawianiu się wilgoci na ścianach, pleśni i dużej wilgotności, a fakt, że promienniki podczerwieni nagrzewają podłogę, znacznie zmniejsza ryzyko przeziębienia. Placówki medyczne i przedszkola od dawna stosują ten rodzaj grzejnika.
Uwaga! Zaoszczędzisz przestrzeń użytkową, co jest bardzo ważne w przypadku takich obiektów jak sklepy, centra handlowe, mieszkania, instalując grzejnik na suficie lub ścianie.
Do głównych zalet technologii należy zamienianie energii elektrycznej na ciepło (sprawność 90%). Ogrzewanie konwekcyjne osiąga 50% (i poniżej) sprawności. Urządzenia na podczerwień zużywają od trzydziestu do siedemdziesięciu procent mniej energii niż produkty analogowe. Pomieszczenie nagrzewa się w ciągu kilku minut, a regulacja temperatury ułatwia obsługę i sprawia, że sprzęt jest bardziej wydajny. Niski poziom hałasu podczas pracy grzałki, długotrwałe utrzymywanie żądanego poziomu temperatury nawet po wyłączeniu sprzętu, mobilność to tylko część pozytywnych aspektów jakie oferuje ten rodzaj grzałki. Bardziej szczegółowe informacje na temat promiennika podczerwieni można uzyskać od specjalistów naszej firmy.