Jak wybrać zlewozmywak?
Rynek hydrauliczny w naszym kraju jest bogaty w różnorodne zlewozmywaki na każdy gust i budżet. Jak wybrać zlew do kuchni, jakie parametry wziąć pod uwagę przy zakupie - rozważymy w artykule.
Aby kupić zlew do kuchni, przy wyborze należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:
- materiał do produkcji;
- funkcje instalacji;
- kształt i rozmiar.
Materiały
Produkują zlewozmywaki ze stali nierdzewnej, kamienia sztucznego lub naturalnego, ceramiki.
Najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym typem zlewozmywaków są zlewozmywaki ze stali nierdzewnej. Takie zlewozmywaki są higieniczne, odporne na wstrząsy, trwałe w użytkowaniu. Wadą zlewozmywaka ze stali nierdzewnej jest wysoki poziom szumu wody podczas spadania strumienia, a także konieczność dodatkowej pielęgnacji: aby taki zlew zawsze wyglądał gładko i błyszcząco, musi być stale dodatkowo czyszczony specjalnym czyszczeniem agentów. Aby wybrać dobry zlew ze stali, przynieś do niego magnes: jeśli dobrze się przyciąga, materiał jest wysokiej jakości.
Zlewozmywak ceramiczny jest atrakcyjny, ponieważ jest odporny na zarysowania, wysokie temperatury i agresywne środki czyszczące. Ich minusem jest kruchość i ciężkość.
Najmocniejsze i najtrwalsze zlewozmywaki kuchenne wykonane są z kamienia. Kamień naturalny jest rzadko używany z następujących powodów: wysoki koszt i dostosowanie. Jeśli decydujesz się na zlewozmywak ze sztucznego kamienia, to wybrałeś piękne, trwałe, higieniczne i odporne na wstrząsy urządzenie, które jest odporne na zabrudzenia i łatwe do czyszczenia. Ponadto zlewozmywaki ze sztucznego kamienia dostępne są w szerokiej gamie kolorów, kształtów i rozmiarów.
Cechy instalacji zlewozmywaków
Rozróżnij zlewozmywaki wiszące i wbudowane.
Najbardziej popularne są te do zabudowy, ponieważ są wykorzystywane do montażu kuchni ze wspólnym blatem. Są łatwe w montażu bez obróbki krawędzi blatu, ponieważ krawędź jest zakryta krawędzią zlewu. Drugi typ modelu wbudowanego jest całkowicie wpuszczany. Znajduje się pod blatem (tzw. zlew podblatowy). Instalując wpuszczany zlewozmywak podblatowy, należy starannie obrobić krawędź blatu, aby konstrukcja wyglądała schludnie.
Zlewozmywak montowany na szafce (element zestawu kuchennego). Główną zaletą takiego zlewozmywaka jest prosty montaż do kuchni z oddzielnych szafek. Główną wadą zlewu górnego są szczeliny, w które dostają się resztki wody i jedzenia, w takich szczelinach trudno jest usunąć brud i tłuszcz, aby uniknąć pojawienia się grzybów na meblach.
Projekt, kształt, wymiary
Zlewozmywak może być okrągły lub owalny, kwadratowy lub prostokątny, a nawet niestandardowy (na przykład w formie kropli). Najpopularniejsze zlewozmywaki mają kształt prostokątny, ponieważ w takich miskach można najefektywniej wykorzystać przestrzeń.




Jeśli chodzi o głębokość i wymiary, tutaj wszystko jest osobiste: wymiary zlewu powinny być skorelowane z szerokością blatu i głębokością blatu. Trzeba też zdecydować o konstrukcji samej miski: może być jedno-, półtora-, dwu- i trzykomorowa, w zależności od zadań, jakie stawia sobie właściciel w procesie codziennego użytkowania zlewu.
Pojedyncza komora (pojedynczy zlew kuchenny) zajmuje mało miejsca, ale nie pozwala na jednoczesne zmywanie naczyń i np. rozmrażanie potraw.
Dwu- i trzykomorowa (podwójna, potrójna) rozwiązuje problemy pojedynczego zlewu, ale zajmuje więcej miejsca i odpowiednio drożej.
Zlewozmywak kuchenny z umywalką to dobry wybór. Skrzydło jest przedłużeniem zlewu z prawej lub lewej strony miski, zapewniając dodatkową wygodę podczas rozmrażania żywności, umieszczania czystych naczyń, umytych owoców i warzyw. Możesz również wybrać zlewozmywak do kuchni z dwoma skrzydłami dla dodatkowego komfortu, zwykle kwestia instalacji dotyczy samego projektu zestawu słuchawkowego.
Dodatkowe wyposażenie zlewozmywaków
Dziś zlew można wyposażyć w wiele dodatkowych akcesoriów.Deska do krojenia, durszlak, kosz do mycia, młynek do śmieci, dodatkowa miska – to wszystko można dodatkowo dokupić zamawiając zlewozmywak w katalogu naszego sklepu internetowego. Specjaliści MirKli.pl pomogą Ci zainstalować armaturę wodno-kanalizacyjną w Twojej kuchni.